MĚSTSKÁ VĚŽ V CHOMUTOVĚ.
Každé město má nějaké své poznávací znamení. Často jím bývá radnice, hrad či zámek. Troufám si však tvrdit, že tím nejvíce zobrazovaným místem téměř u všech měst bývá městská věž. Je to logické. Snad každé město má tu „svojí“ městskou věž, kdežto hrady a zámky se v tomto směru stávají poněkud nedostatkovým zbožím. Pokud totiž takový zámek ve městě opravdu je, tak velice často splývá se zastavěným okolím a pomalu se ztrácí v urbanistické divočině (čest výjimkám jako jsou např. Náchod, Děčín, Frýdlant). Apokud je městská věž ještě navíc umně propojena s radnicí, je o dominantě města prakticky rozhodnuto.
A jak je to s městskou věží v Chomutově? S radnicí sice spojení chybí, přesto se určitě jedná o stavbu v Chomutově nejznámější a zcela určitě nejzobrazovanější. Nutno podotknout, že právem. Jaká je však historie této vysoké a štíhlé stavby? Vrhněme se tudíž do minulosti…
Chomutovská věž byla dokončena po roce 1525, kdy její stavba byla zahrnuta do celkové přestavby farního kostela Nanebevzetí P.Marie. Nestala se však jeho součástí a patřila městu. Tak tomu bylo v některých poddanských městech, zatím co u měst královských bylo častou variantou již výše zmíněné propojení věže s radnicí. Zcela dokončena byla dle záznamů v archívech roku 1584, 24.7.1598 však město zachvátil požár, který se nevyhnul ani věži. Z prostředků, odkázaných v závěti měšťana Friedricha Collina, byla věžv letech 1613 – 1614 zvýšena o jedno patro a nově zastřešena. Na opravě věže se ale pracovalo neustále po celá staletí a městská věž se stala příčinou různých neshod v městské radě, protože opravy byly příliš nákladné. Například v roce 1651, tedy pouze několik let po skončení Třicetileté války (ze které se Chomutov těžko vzpamatovával),se muselo přistoupit opět k opravě střechy. Při té příležitosti byl na vrcholek věže nově osazen orel s korunou místo hvězdy a slunce.
O tom, že ani život věžného v těchto dobách nebyl jednoduchý, svědčí příhoda z 14.května 1639. V tento den věžný plnil svoji povinnost a když spatřil, že se blíží oddíl Švédů,úderem do zvonu vyvolal poplach. Švédové se mu po dobití města odvděčili tím, že ho shodili z věže, polámali mu kosti a poté ho ještě vrhli do studny.
Další velká oprava věže na sebe nechala čekat až do let 1873-1874. Tehdy chomutovský měšťan Bedřich Kolín nechal na svoje náklady věž opravit a ta dostala prakticky dnešní podobu. Zásadní změnou při této opravě byla proměna střechy. Proměnila svůj renesanční tvar s bání za moderní novogotický kabát.
Poslední oprava věže byla započata v roce 1985 a o dva roky později,byla z jejího vrcholu sňata schránka s pamětními dokumenty, pocházejícími z let 1651-1873.
Po opravě, která trvala pět let, byla věž zpřístupněna veřejnosti včetně vyhlídkového ochozu. Stalo se tak přesně 16.7.1990.
Návštěvníkům slouží dodnes a nabízí netušené pohledy na Chomutov a okolí z ptačí perspektivy.
Ten,kdo se po zaplacení vstupu dostane po schodech až na samotný vrchol, jistě nebude litovat vynaložených sil. I prohlídka interiéru věže je velice zajímavá a má co nabídnout.
To,že je městská věž symbolem města Chomutova, ví asi každý, kdo zde bydlí. Ví to i firma, která se zabývá výrobou dřevěných pohlednic.I ti si jí vybrali jako motiv pro sběratelskou sérii pohledů měst s číslem 100. Tato pohlednice spatřila světlo světa koncem dubna letošního roku a zde nabízím její podobu.
Co dodat na závěr? Neváhejte a navštivte tuto mohutnou dominantu náměstí, bez které si Chomutov snad ani nedokážeme představit.
Hádej,hádej co jsem zač?
Neuslyšíš z ulic křik ani pláč
Po schodech tu vede cesta
Uvidíš ze mne střechy města
Nevíš?Napovím ti,jestli chceš
Jsem totiž městská věž!
P.P.,Chomutov 8.6.2008
Prameny:Chomutov 1252-2002 (P.Rak)
Foto:Archív (1,2)
P.P.(3-9)
Tomana Toman (10)